Rubriky
Fotbalové kluby

SK Dynamo Č. Budějovice

Jižní Čechy jsou krajem plným přírodních krás, historických památek a dalších lákadel pro turisty. Na prvoligový fotbal je to ale kraj poměrně chudý. Jediným městem Jihočeského kraje, které je v 1. lize přítomné dlouhodobě, jsou České Budějovice. Jaká je historie tohoto klubu?

Vznik a počátky klubu SK Dynamo České Budějovice

Fotbalový klub SK Dynamo České Budějovice byl založen v roce 1905 jako AFK České Budějovice a rozhodně nelze říci, že by se okamžitě zařadil mezi naší fotbalovou elitu. Dynamo se dlouhá desetiletí protloukalo nižšími soutěžemi. Přesto se ale do nejvyšších pater českého fotbalu Dynamo nakonec dostalo. I když by bylo asi přesnější říci, že do nich nakouklo, konkrétně se tak stalo po Druhé světové válce, v sezóně 1947/1948. Na dlouhou dobu to ale bylo vše.
České Budějovice a cesta do první ligy

Na další představení mezi elitou si musely České Budějovice znovu počkat téměř čtyři dekády. Nejvyšší československou soutěž si zahrály v sezónách 1985/1986 a 1986/1987. Teprve postup v roce 1991 ale znamenal začátek Dynama coby pravidelného účastníka 1. ligy, byť to nebylo tak úplně bez přestávek (sezóny 1998/1999, 2005/2006, 2013/2014 a období let 2015-2019 byly ve znamení pobytu v nižších soutěžích).

Největší úspěchy a slavní odchovanci SK Dynamo České Budějovice

SK Dynamo České Budějovice dosáhlo svého nejlepšího umístění v První lize v sezónách 1993/1994 a 1996/1997, konkrétně šlo o šesté místo. Nemluvíme zde tedy o týmu, který je přímo sběratelem trofejí. Přesto ale existuje oblast, ve které lze České Budějovice považovat za skutečnou špičku. Je jí výchova mladých fotbalistů a talentů.

V mládežnických kategoriích se Dynamo pohybuje většinou na špičce a na tuto oblast je kladen v klubu velký důraz. Nejslavnějším odchovancem je jistě Karel Poborský, který to zpod Černé věže dotáhl až do finále EURA i na Old Trafford a stal se jednou z ikon možná nejlepší české fotbalové generace.

I další jména svědčí o tom, že s talentem na jihu Čech zkrátka pracovat umí: František Straka, Roman Lengyel, Tomáš Sivok, v poslední době třeba David Lafata či Tomáš Stránský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *