Rubriky
Fotbalové kluby

SK Sigma Olomouc

SK Sigma Olomouc je český fotbalový klub, který hraje nejvyšší českou soutěž, Fortuna ligu. Do ní se Sigmě povedlo vrátit od sezóny 2017/18 a drží se tam dodnes. Tento klub je starý již víc než 100 let, vznikl v roce 1919.

SK Sigma Olomouc své domácí zápasy hraje na Andrově stadionu, který má kapacitu 12 474 diváků. Stadion byl otevřen v roce 1940 a své jméno dostal po mecenáši olomouckého fotbalu, Josefu Anderovi.

SK Sigmě Olomouc se také často přezdívá „Hanáci“. Klubovými barvami jsou modrá a bílá. Tyto barvy vládnou také logu Sigmy, kdy tvoří jeho podklad, který je dále doplněný o černou hvězdu. Klub je vlastněn spolkem SK Sigma Olomouc MŽ a městem Olomouc. Předsedou klubu je Petr Konečný, hlavním hráčským trenérem Václav Jílek.

SK Sigma Olomouc – úspěchy

Český ligový titul SK Sigma nikdy získat nedokázala. Nejlépe v tabulce skončila jednou na 2. místě (1995/96) a 5 x na 3. místě.

Největším úspěchem klubu SK Sigma Olomouc je proto zisk Českého poháru v sezóně 2011/12. Následně se díky tomuto vítězství Sigma utkala s tehdejším mistrem ČR, Slovanem Liberec, také o Český superpohár. Získala ho díky vítězství 2-0. Od té doby si úspěch podobně velkého rozměru připsat nedokázala.

Na evropské scéně zaznamenala SK Sigma Olomouc svůj největší úspěch v sezóně 1991/92. Dostala se až do čtvrtfinále Poháru UEFA, ve kterém dost vzdorovala španělskému gigantovi Realu Madrid. Po výsledcích 1-1 a 0-1 ale dál postoupil Real.

Od roku 2005 a účasti v Poháru Intertoto se Sigma Olomouc představila v evropských pohárech pouze 2x. V sezónách 2009/10 a 2018/19 skončila shodně ve 4. předkole Evropské ligy.

SK Sigma Olomouc – úspěšní hráči

Za SK Sigma Olomouc v minulosti nastupovali Pavel Hapal a Radoslav Látal, dnes známí fotbaloví trenéři. Jejím kádrem ale v minulosti prošli také úspěšní čeští reprezentanti – například Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal či Marek Heinz. Z aktivních hráčů za Sigmu v minulosti hrál například Tomáš Kalas, aktuálně hráč anglického Bristolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *