Rubriky
Fotbalové kluby

FK Zbrojovka Brno

Pro druhé největší české město je účast v nejvyšší fotbalové soutěži otázkou prestiže. FK Zbrojovka Brno sice tuto definici ne vždy naplňovala, ale je stejným brněnským symbolem jako hrad Špilberk. Zbrojovka k Brnu zkrátka jednoznačně patří.

Vznik a počáteční období klubu FC Zbrojovka Brno

Fotbalový klub Zbrojovka Brno vznikl v lednu roku 1913 jako SK Židenice a brzy začal sbírat úspěchy. Mezi nimi je třeba zmínit tituly mistrů Moravy nebo amatérské mistry Československa z roku 1926, stejně jako fanouškovskou základnu a velké návštěvy.

Důležité datum v historii Zbrojovky je sezóna 1932/1933, kdy klub zvítězil v tzv. 1. asociační lize a probojoval se do nejvyšší soutěže v Československu. Zajímavostí je, že se to Brnu podařilo jako prvnímu týmu z Moravy.

Pravidelný účastník první ligy a následný sešup

Od svého postupu do první ligy se v soutěži Brno pevně usadilo a vydrželo v ní až do sezóny 1946/1947. Během této doby dosáhlo Brno dvakrát i na třetí místo a zahrálo si evropské poháry. Ve Středoevropském poháru si zahrálo dokonce čtvrtfinále.

Po sestupu ve zmíněné sezóně 1946/1947 se Brno sice ještě dokázalo do nejvyšší soutěže vrátit, ale opětovný sestup v roce 1949 ale započal poměrně temnou dobu v historii klubu. Brno se propadlo až do třetí nejvyšší soutěže a první liga zůstala pro moravskou metropoli zapovězená až o šedesátých let.

Návrat na výsluní a největší úspěch klubu FK Zbrojovka Brno

FK Zbrojovka Brno se do první ligy vrátilo v sezóně 1962/1963. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let si Brno opět zahrálo čtyři sezóny ve Druhé lize, ale současně se pomalu blížilo k době, kdy dosáhlo svého největší úspěchu.

V sezóně 1977/1978 získala Zbrojovka svůj první a jediný titul. Trenérem byl v té době Josef Masopust a na soupisce bylo možné najít třeba Josefa Pešiceho nebo člena Klubu ligových kanonýrů Karla Kroupu.

Od titulu do současnosti

Klub FK Zbrojovka Brno si i poté prošel horšími obdobími, např. v polovině osmdesátých let anebo v posledních letech. I letos, v sezóně 2022/2023, je Brno nováčkem nejvyšší soutěže. Naopak se ale Brno několikrát představilo i v evropských pohárech.

Slavní hráči FK Zbrojovka Brno

V průběhu historie prošla Brnem celá řada slavných hráčů. Zmínit musíme jména jako Roman Kukleta, Petr Švancara, René Twardzik, Richard Dostálek, Milan Pacanda, Libor Došek, René Wagner nebo Luděk Zelenka.
Zbrojovka Brno je nepochybně pevnou součástí české i československé fotbalové historie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *