Rubriky
Fotbalové kluby

FK Pardubice

Český fotbalový klub FK Pardubice je součástí Fortuna ligy od sezóny 2020/21. Aktuálně tedy hraje svou 3. sezónu na nejvyšší úrovni v ČR. Oficiálně klub vznikl v roce 2008, jeho historii ale lze vysledovat až do roku 1899 ke klubu SK Pardubice.

Ten se v roce 1960 sloučil s klubem TJ Tesla Pardubice a vznikl nový klub Tesla AFK Pardubice. Tesla v roce 2005 pohltila také klub TJ Loko Pardubice. Další slučování pak přišlo v roce 2008 a definitivně vznikly FK Pardubice tak, jak je známe dnes.

Klub se ke svým předchůdcům sice hlásí, oficiálně mu ale jejich úspěchy připisovány nejsou. FK Pardubice proto píší svou vlastní, úplně novou kapitolu, od roku 2008.

Jejich domácí stadion Pod Vinicí je pro nejvyšší soutěž nedostačující, proto své domácí utkání aktuálně hrají na stadionu Ďolíček, který patří Bohemians Praha 1905.

Klubovými barvami FK Pardubic jsou červená, bílá a modrá. Majitelem klubu a zároveň jeho předsedou je Vladimír Pitter. Hlavním hráčským trenérem je Radoslav Kováč.

FK Pardubice – úspěchy

FK Pardubice jsou na české poměry velmi mladým klubem, a proto jejich úspěchy nejsou nijak výrazné.
Na evropskou scénu se ve své krátké historii zatím podívat nedokázaly. Jejich největšími úspěchy na domácí scéně jsou:
• vítězství ve 4. lize 2009/10
• postup ze 3. ligy 2011/12
• vítězství ve 2. lize 2019/20 a historický postup do nejvyšší české ligy
• místo ve Fortuna lize 2020/21

V rámci Českého poháru se FK Pardubice dokázaly dostat nejdále do osmifinále v ročníku 2015/16. V celkovém součtu dvou zápasů v něm podlehly 2-3 Spartě Praha.

FK Pardubice – úspěšní hráči

Do této kategorie nelze z klubu FK Pardubice zařadit téměř nikoho. Klub největší část své krátké historie strávil ve 2. lize a jeho hráči proto nejsou tak známí.

Věrným fanouškům Fortuna ligy ale bude známo jméno Lukáše Červa, českého mládežnického reprezentanta v kategorii U21. Ten oblékal dres Pardubic v sezóně 2021/22.

Díky delšímu působení v 1. FC Slovácko patří mezi ty známější hráče také Jakub Rezek, který ale aktuálně již obléká dres druholigové Karviné. V Pardubicích hrál také v sezóně 2021/22.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *