Rubriky
Fotbalové kluby

FK Mladá Boleslav

FK Mladá Boleslav je český fotbalový klub hrající Fortuna ligu a sídlící v Mladé Boleslavi. Jeho vznik lze dosledovat přes množství různých názvů až do roku 1902, kdy vznikl pod názvem Studentská XI. Klub tedy funguje již 120 let.

FK Mladá Boleslav své domácí zápasy hraje na Městském stadionu Mladá Boleslav s kapacitou 5 000 míst.

Klub je také známý pod přezdívkou „Bolka“. Jeho logo je tvořeno oválným erbem v klubových barvách bílé a modré, které je doplněno o nápisy FKMB a 1902. Klub z 51 % vlastní firma Gema MB (majiteli jsou František Petrtýl a Josef Dufek). Právě Josef Dufek je také prezidentem klubu a zároveň jeho předsedou. Hlavním hráčským trenérem je momentálně Pavel Hoftych.

FK Mladá Boleslav – úspěchy

Klubu FK Mladá Boleslav se domácí titul nikdy v historii získat nepodařilo. Nejblíže k tomu Bolka měla v sezóně 2005/06, kdy skončila druhá o 5 bodů za mistrovským Libercem. Jde o nejlepší výsledek tohoto klubu v rámci nejvyšší české ligy. Bolka se kromě toho dokázala 2x umístit také na 3. místě tabulky – 2007, 2014.

Největším úspěchem FK Mladá Boleslav je proto zisk Českého poháru v letech 2011 a 2016. V roce 2011 FK Mladá Boleslav porazila ve finále Sigmu Olomouc až po penaltovém rozstřelu, v roce 2016 si zase ve finále poradila v poměru 2-0 s Jabloncem.

Největším úspěchem Mladé Boleslavi na evropské scéně je postup do základní skupiny Poháru UEFA, který se klubu povedl v sezónách 2006/07 a 2007/08. V obou případech ale Bolka dále nešla a ve skupině skončila poslední.

Naposled jsme v Evropě tento klub mohli vidět v sezóně 2019/20 ve 3. předkole Evropské ligy, kde podlehl rumunskému FCSB.

FK Mladá Boleslav – úspěšní hráči

Nejznámějšími hráči, kteří někdy v minulosti či současnosti oblékali dres FK Mladá Boleslav, jsou rozhodně David Jarolím (bývalý český reprezentant a hráč Bayernu Mnichov, držitel dvou německých ligových titulů) a Marek Matějovský (bývalý hráč Jablonce, Sparty či anglického Readingu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *