Rubriky
Fotbalové kluby

FK Jablonec

FK Jablonec je český fotbalový klub sídlící v Jablonci nad Nisou, který pravidelně hraje českou nejvyšší soutěž. Vznikl 5. června 1945 pod názvem ČSK Jablonec nad Nisou.

Fotbalisté FK Jablonec hrají své domácí zápasy na stadionu Střelnice s kapacitou 6 396 míst. Otevřen byl v roce 1955, na jeho místě se ale sportovalo již od 19. století. Před jabloneckým stadionem totiž na stejném místě stály sportoviště střeleckého klubu. Odtud pochází také název stadionu.

Klubovými barvami FK Jablonec jsou zelená a bílá. V těchto barvách je vyvedena také třícípá vlajka, která je součástí loga jabloneckého klubu. Většinovým vlastníkem (70 %) FK Jablonec je bývalý šéf celého českého fotbalu, Miroslav Pelta. Předsedou klubu je Adrianus Leonardus Franciscus Kruf, hlavním hráčským trenérem David Horejš, který ve funkci vystřídal Petra Radu.

FK Jablonec – úspěchy

FK Jablonec ve své historii nikdy český ligový titul získat nedokázal. Velmi blízko k tomu tento klub měl v sezóně 2009/10, kdy skončil druhý o jediný bod za mistrovskou Spartou.

Největším úspěchem FK Jablonec jsou proto 2 trofeje za vítězství v Českém poháru z let 1998 a 2013. V roce 2013 se díky tomuto vítězství mohl Jablonec utkat s tehdejším mistrem ČR, Viktorií Plzeň, také o Český superpohár. Jablonec vyhrál 3-2 a do své vitríny si díky tomu přidal také trofej za superpohár. Od té doby ale nic dalšího tento klub vyhrát nedokázal.

Největším úspěchem FK Jablonec na evropské scéně je postup do základní skupiny Evropské ligy v sezóně 2018/19. Dál ale nepostoupil, ve skupině skončil poslední.

Naposledy jsme pak tento klub v Evropě mohli sledovat během sezóny 2021/22. Jablonec se dostal do základní skupiny Evropské konferenční ligy a obsadil v ní 3. místo. Dál proto postoupit nedokázal.

FK Jablonec – úspěšní hráči

Asi nejznámějším hráčem, který v minulosti oblékal dres FK Jablonec, je bývalý český reprezentant David Lafata. V Jablonci hrál mezi lety 2006-2007 a 2008-2012. V dresu Sparty Praha se stal českým mistrem a v dresu Austrie Vídeň zase držitelem rakouského poháru. S Jabloncem získal Český pohár v roce 2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *