Rubriky
Fotbalové kluby

FC Slovan Liberec

FC Slovan Liberec je český fotbalový klub patřící k širší špičce Fortuna ligy, který sídlí ve městě Liberci. Ve srovnání s některými ligovými konkurenty je to poměrně mladý klub – vznikl 12. července 1958.

Své domácí zápasy hraje FC Slovan Liberec na Stadionu u Nisy s kapacitou 9 900 míst, který je starší než samotný klub. Otevřen byl v roce 1934 a před vznikem FC Slovanu zde své zápasy hrály týmy Slavia Liberec či Slavoj Liberec.

Někdy se FC Slovanu Liberec přezdívá také „modrobílí“, a to díky klubovým barvám, kterými jsou modrá a bílá. Ve stejných barvách je vyvedeno také klubové logo. Majitelem klubu je sklářský podnik Preciosa, který řídí Ludvík Karl. Prezidentem klubu je Zbyněk Štiller, hlavním hráčským trenérem Luboš Kozel.

FC Slovanu Liberec – úspěchy

FC Slovan Liberec je trojnásobným mistrem České republiky z let 2002, 2006 a 2012. V tabulce nejúspěšnějších českých klubů mu proto patří 6. místo hned za Baníkem Ostrava, který má tituly 4.

Kromě toho dokázal FC Slovan Liberec vyhrát v letech 2000 a 2015 také Český fotbalový pohár.

Nejvýraznější úspěch FC Slovanu Liberec v evropských pohárech je ze sezóny 2001/02, kdy se tento klub dostal až do čtvrtfinále Poháru UEFA.

V sezóně 2006/07 byl Slovan Liberec součástí základních skupin Poháru UEFA, z této fáze se ale dál dostat nedokázal.

V historii Evropské ligy, která je nástupcem Poháru UEFA, se pak Slovan Liberec dokázal do základní skupiny dostat 3x. V sezónách 2016/17 a 2015/16 z ní ale dál postoupit nedokázal. Nejvýraznějším úspěchem Liberce v této soutěži proto zůstává šestnáctifinále po jediném postupu ze skupiny ze sezóny 2013/14, ve kterém podlehl holandskému Alkmaaru.

Do základní skupiny LM se FC Slovan Liberec nikdy propracovat nedokázal.

FC Slovan Liberec – úspěšní hráči

Mezi nejúspěšnější a nejznámější fotbalisty, kteří někdy v minulosti oblékali dres FC Slovanu Liberec, patří například bývalý český reprezentant Martin Jiránek nebo bývalí slovenští reprezentanti Filip Hološko a Ivan Hodúr. Dost dlouho (2012-2018) liberecký dres oblékal také aktuálně hráč West Hamu a český reprezentant Vladimír Coufal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *