Rubriky
Fotbalové kluby

FC Hradec Králové

FC Hradec Králové je profesionální fotbalový klub se sídlem v Hradci Králové, kterému se přezdívá Votroci. Klubové barvy jsou černá a bílá. V minulosti klub jednou získal českolovenský ligový titul a jedenkrát vyhrál český fotbalový pohár. V současné době klub FC Hradec Králové hraje první ligu.

Historie fotbalu v Hradci Králové

První fotbalové mužstvo SK Hradec Králové vzniklo v roce 1905, kdy místní bohatý vinárník zprostředkoval fotbalovému kroužku jako odboru vstup do Klubu českých velocipedistů. Fotbalisté měli bílé trenýrky a červenobílá tílka a kvůli tomu se jim přezdívalo „řezníci“.

V roce 1949 přešel klub do sokolské jednoty a v soutěžích vystupoval pod názvem Sokol Hradec Králové. Hned v roce 1950 už ale klub mění název na TJ Škoda Hradec Králové, v roce 1953 na Spartak ZVÚ Hradec Králové. V roce 1989 dochází ke změně názvu na RH Spartak Hradec Králové, o rok později SKP (Sportovní klub Policie) Spartak Hradec Králové.

Kvůli movitému sponzorovi se pak klub v roce 1993 přejmenovává na SKP FOMEI Hradec Králové. V roce 1994 se klub konečně osamostatňuje (majitelem se stává Jan Voda) a přijímá název SK Hradec Králové. V roce 2005 se název mění na FC Hradec Králové.

Hráčské legendy FC Hradec Králové

Mezi hradecké hráčské legendy patří například: Rudolf Tauchen, Milan Frýda, Josef Ringel, Luděk Pečenka, Antonín Kramerius, Pepi Bican, Zdeněk Zikán, Richard Polák, Václav Kotel, Zdeněk Pičman, Pavel Černý nebo Rosťa Macháček.

Úspěchy klubu FC Hradec Králové

Poprvé klub vstoupil do prvoligové soutěže v roce 1955 a v roce 1960 pak Spartak Hradec Králové získal mistrovský titul. V roce 1995 se klub stal vítězem Poháru Českomoravského fotbalového svazu.
Hradečtí fotbalisté = Votroci

Hradeckým fotbalistům se přezdívá Votroci. Pojmenování však nemá nic společného s otrokem a otroctvím. Původ hradeckého Votroka je pravděpodobně v Polsku a slovo označuje kluka či chlapa, avšak ve zhrubělém pojetí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *